×

Je vašim snom bohato kvitnúci vianočný kaktus? Poradíme vám, ako na to.

Či už rastlinka vykvitne priamo na vianočné sviatky, alebo neskôr, záplava kvetov, ako odmena za správnu starostlivosť každého milovníka rastlín poteší, tým skôr, že väčšina kvetín má v zimnom období vegetačný pokoj.

Vianočný kaktus, inak tiež Schlumbergera truncata či Epiphyllum alebo Zygocactus. Je pomerne nenáročná, nádherne kvitnúca izbová rastlina pochádzajúca z oblasti dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky. Z farebných variantov možno tiež vyberať, takže vám môže kvitnúť nielen ružovo, ale aj vo farbe bielej, žltej, lososovej či karmínovej.

Aby vianočný kaktus vykvitol, základnou podmienkou je dopriať mu krátky deň, preto tak ochotne kvitne v zime. Ak by vám mal zdobiť vianočný stôl, najmenej dva týždne pred sviatkami rastlinu ponechajte v chladnejšej miestnosti (lepšie ale už od jesene) a zalievajte veľmi striedmo. Je to sukulentná rastlina, nepatrí teda medzi smädné rastliny a príliš vody by ho mohlo zahubiť. Po prenesení do tepla mu doprajte viac vlahy aj živín, začne potom bohato kvitnúť. Zmeny teploty mu musíte dávkovať zpozvolna, nesmú byť príliš veľké, aby puky neopadali. Prenášame ho buď v čase, keď sú púčiky ešte veľmi malé, alebo naopak až sa kvety začnú rozvíjať. Aj v čase kvitnutia miestnosti neprekurujeme, ideálna teplota sa pohybuje okolo 18 ° C.

V období teplých mesiacov roka vianočnému kaktusu prospieva letnenie. Po zmrznutých ho môžete umiestniť na záhradu alebo balkón. Stanovisko je ideálne svetlé, neznáša priamy slnečný úpal. Zálievka by mala byť striedma, tak aby bol substrát len ​​občas vlhký. Ak máte v záhrade vyrastené stromy, kaktus môžete zavesiť aj do jeho koruny. Pravidelne prihnojujeme, napríklad žihľavovým hnojivom. Presadíme ho raz za dva či tri roky, na jar, v priebehu leta, alebo na jeseň - najlepší je ľahký substrát pre sukulenty (doma možno pripraviť z piesku, listovky a kompostu).

"
Štítok: Okrasné rastliny
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa