×
Vyhľadávanie v blogoch

Krásnoočko, vďačná trvalka ako stvorená na suché leto

Aj keď je horúco a pôda občas vyschne, kvietky okatých krásnooček (Coreopsis) hľadia z hustého závoja zelených lístkov. Pôvod majú v severo a stredoamerických prériách a voči suchu sú predovšetkým vytrvalé druhy značne odolné.

Krásnoočky môžeme pestovať v mnohých druhoch a kultivaroch. Záhradu budú zdobiť od júna až do októbra. Rastliny sa bohato vetvia a vytvárajú tak pohľadné „kríky“, z ktorých na každom môžu postupne rozkvitnúť stovky kvetných úborov. Sú lákadlom pre motýle, čmeliaky a včely.

Vyššie odrody sú vhodné aj na rez do vázy, kde vydržia dlho krásne vďaka postupne rozkvitajúcim púčikom.

Vytrvalé druhy, vysádzame na jeseň alebo na jar, jednoročné vysievame v apríli. Bez rozdielu im svedčí slnečné miesto a priepustná, hlinitopiesočnatá pôda. Ak si prajeme skoré kvety druhov, ktoré sa pestujú ako letničky, môžete si sadeničky už v marci predpestovať v skleníku, parenisku alebo doma za oknom.

Jednoročné rastliny sa uplatnia ako v letničkových, tak aj trvalkových výsadbách, kde rýchlo zaplnia prípadné medzery. Krásny pohľad vykúzlia aj v nádobách. Po prvej vlne kvitnutia môžeme rastliny zostrihnúť, pokvitnú znova.

Krásnoočko preslenité

Nenáročnou trvalkou je krásnoočko preslenité (Coreopsis verticillata), 30–60 cm vysoká rastlina so žiarivo žltými úbormi s tmavšími stredmi a jemne delenými lístkami. Trsy sa každým rokom rozrastajú, bohato kvitnú od júla do novembra, po zostrihnutí môže skoršie kvitnutie opakovať.

Krásnoočko dvojfarebné

Medzi letničky radíme krásnoočko dvojfarebné (Coreopsis tinctoria) s jemne delenými lístkami a bohato vetvenými výhonkami. Je možné si vybrať medzi odrodami nízkymi (20–30 cm), alebo až meter vysokými. Ide o ideálnu trvalku do zmiešaných prírodných záhonov, kde ju susedné rastliny podopierajú. Kvety sú však menšie, okolo 3 cm, no rastlina kvitne bohato.

Krásnoočko rôznolisté

Husté, ale krehké až poliehavé kríky tvorí krásnoočko rôznolisté (Coreopsis basalis), vysoké do pol metra. Kvety so strapatými korunnými plátkami sú až 8 cm veľké, sýtožlté s hnedým lemovaním okolo stredu. Táto letnička tiež ocení susedstvo pevnejších rastlín, alebo ľahké nízke konštrukcie z prútikov, ktoré ju podoprú.

Krásnoočko veľkokveté

Mohutnejšie, so silnejšími listami a kríčkovitým vzrastom je krásnoočko veľkokveté (Coreopsis grandiflora). Kvety môžu byť jednoduché aj plné, odrody nižšie aj vysoké, väčšina sa pestuje ako letničky.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa