×
Vyhľadávanie v blogoch

Aj v auguste môžete vysievať zeleninu a do jesene ju zožať

Paradajky, papriky, uhorky, cukety a baklažány stále priebežne dozrievajú, na uvoľnené záhony po raných druhoch však môžeme zasiať ďalšiu úrodu. Zeleninu potom budeme žať ešte po celú jeseň či skoro na jar.

Medzi najvďačnejšiu rýchlo rastúcu koreňovú zeleninu patria bezpochyby reďkovky, zber ponúknu už mesiac po vysiatí. V auguste už môžete prejsť späť k raným odrodám, ktoré dobre rastú ako na jar, tak aj na jeseň, ale vzhľadom na teplé počasie je istejšie zostať pri odrodách určených na letné či celoročné pestovanie.

Ideálny čas je aj pre výsev sladkého, zeleninového feniklu (vysiaty do polovice augusta budeme žať koncom septembra av októbri). Skracujúce sa dni bránia vybiehaniu rastlín do kvetu a podporujú tvorbu listovej buľvy.

Neprospievajú mu vysoké teploty, vhodnejší je preto výsev do polotieňa a nutnosťou je pravidelná zálievka. Rastlinky jednotíme na spôn 20-30 cm x 40-50 cm, rastlina je pomerne rozložitá.

Okopávanie feniklu nesvedčí, pred výsevom dôkladne odburenenú a nakyprenú pôdu v priebehu pestovania radšej mulčujeme. Buľvy feniklu budú lahodnejšie, ak je v čase, keď sú veľké ako slepačie vajcia opatrne prihrnieme zeminou (bielenie podporí ich krehkosť). Čas zberu nastáva, keď dosiahnu veľkosť okolo 10 cm.

Rýchlo klíči a rastie aj kôpor. Sadíme ho do priepustnej pôdy a pravidelne zalievame. Slnko podporí bujný rast a výraznú arómu. Už pár týždňov po výseve môžeme zrezávať mladé lístky.

Ak chceme žať kvety alebo semená, necháme rastliny vyrásť - niektoré kultivary však môžu byť cez meter vysoké a potrebujú záveterné miesto, alebo oporu.

Pri zbere semien režeme celé okolíky, keď dozrievajú a necháme zavesené hlavou dole dosušiť (semená samé vyzerajú do papierového vrecka, ktoré zavesíme pod rastliny alebo na podložku umiestnenú pod ne).

Čierny koreň je pôvodom síce zo Španielska, ale darí sa mu aj na našich záhradách. Má jemnú, sladkastú chuť, surový je výborný do šalátov, uvarený pripomína špargľu. Pre vysoký obsah inulínu prospieva diabetikom, je prospešný pri dne a reumatických chorobách, uplatní sa pri redukčnej diéte.

Vysievame ho do riadkov vzdialených od seba 30-40 cm, do hĺbky 3-4 cm do kyprej, priepustnej pôdy. Rastlinám vyhovuje skôr polotieň ako priame slnko.

V prvom roku rastlina vytvára prízemnú ružicu listov a štíhly asi 30 cm dlhý koreň, druhým rokom vyrastie až meter vysoký stonku, nesúci voňavé žlté kvety. Koreň sa oplatí zbierať až v tejto dobe, aj keď ochutnať ho môžete už na jeseň.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa