Aké sú Vaše najobľúbenejšie jarné kvety?

Aké sú Vaše najobľúbenejšie jarné kvety?

Teraz je najvyšší čas vysádzať cibule obľúbených snežienok, bledúľ, tavolíny či čemerice. Existuje aj množstvo ďalších krásnych jesenných cibuľovín dostupných v rôznych farebných, tvarových i výškových varietach, ktoré nás svojimi kvetmi poteší v priebehu celého jari.

Hyacinty (Hyacinthus)
Hyacinty možno kúpiť rýchlené ešte počas zimy. Ich kvety sú sfarbené do rôznych pastelových odtieňov. Pestujeme ich voľne na záhonoch, môžeme ich sem presadiť i po odkvitnutí z nádob. Rýchlené hyacinty nájdu uplatnenie i v interiéri na chodbách, v kuchyniach, halách, potrebujú len svetlo, dostatok vlahy a rosenie kvetov.

Krókusy (Crocus)
Sú jedny z najkrajších jarných cibuľovín nielen na záhone. Rýchlené ich možno kúpiť už koncom zimy, aby však krásne rozkvitli, potrebujú nielen dostatok svetla, ale hlavne vlhko. Substrát musíme teda udržovať vlhký – pozor však na premokrenie (nedostatok vlahy a suchý vzduch spôsobujú vysychanie púčikov kvetov, prípadne ich nerozkvitnutie). V interiéri sa im bude najviac dariť v chladnejšom prostredí chodieb, hál a veránd. Ak sa bude teplota vonku pohybovať okolo nuly, rýchleným krókusom sa bude dariť i v exteriéri.

Modrice (Muscari)
Tmavomodré či biele pretiahnuté šišky pozná snáď každý, či už ako rastlinu rastúcu vo voľnej pôde, alebo i rýchlenú v kvetináči. Dobre rastie v záhradníckom substráte pri pravidelnom zavlažovaní, uprednostňuje chladnejšie priestory v interiéri.

Iskerníky (Ranunculus)
Pôvodný variant je žlto kvetý, dnes už však môžeme vyberať z pestrej škály farieb vďaka šľachteniu. Dočasne sa môžu pestovať i v interiéri. Vyhovuje im slnečné alebo polo-tienisté stanovisko, pravidelne ich musíme zavlažovať a odstraňovať im odkvitnuté kvety. Niekedy je lepšie počet kvetov na stonke zredukovať, lebo sa pod ich váhou môžu zlomiť. Rastlinám škodí suchý vzduch a prekúrená miestnosť. Ak máme teda rozkvitnuté rastliny v interiéri, sústredíme ich na najchladnejšom a súčasne dobre vetranom mieste v byte.

Narcis (Narcissus)
Rovnako ako vyššie spomenuté cibuľoviny, aj narcisy sú často rýchlené, jasne žlté kvety rozžiaria izbu. Sú však vyšľachtené i vo farbe svetlo žltej či takmer bielej. Vonku na záhone im vyhovuje vlhká, ale nie premokrená pôda. Tak isto i v interiéri, miestnosť musí byť naviac dobre vetraná. Pri pravidelnom zavlažovaní im nebude prekážať ani miestnosť so suchším vzduchom.

Publikované dňa 2020-09-21

Menu