×
Vyhľadávanie v blogoch

Aké sú vaše najobľúbenejšie jarné kvety?

Existuje množstvo ďalších krásnych jesenných cibuľovín dostupných v rôznych farebných, tvarových i výškových obmenách, ktoré nás svojimi kvetmi potešia počas celej jari, obľúbené sú snežienkybleduletavolíny či čemerice.

Hyacinty (Hyacinthus)

Hyacinty možno kúpiť rýchlené ešte počas zimy. Ich kvety sú sfarbené do rôznych pastelových odtieňov. Pestujeme ich voľne na záhonoch, môžeme ich sem presadiť i po odkvitnutí z nádob. Rýchlené hyacinty nájdu uplatnenie i v interiéri na chodbách, v kuchyniach, halách, potrebujú len svetlo, dostatok vlahy a rosenie kvetov.

Krókusy (Crocus)

Krókusy sú jedny z najkrajších jarných cibuľovín nielen na záhone. Rýchlené ich možno kúpiť už koncom zimy, aby však krásne rozkvitli, potrebujú nielen dostatok svetla, ale hlavne vlhko. Substrát musíme udržovať vlhký – pozor však na premokrenie (nedostatok vlahy a suchý vzduch spôsobujú vysychanie púčikov kvetov, prípadne ich nerozkvitnutie). V interiéri sa im bude najviac dariť v chladnejšom prostredí chodieb, hál a veránd. Ak sa bude teplota vonku pohybovať okolo nuly, rýchleným krókusom sa bude dariť i v exteriéri.

Modrice (Muscari)

Modrice tmavomodré či biele pretiahnuté šišky pozná snáď každý, či už ako rastlinu rastúcu vo voľnej pôde, alebo ako rýchlenú podobu v kvetináči. Dobre rastie v záhradníckom substráte pri pravidelnom zavlažovaní, uprednostňuje chladnejšie priestory v interiéri.

Iskerníky (Ranunculus)

Pôvodný variant iskerníka je žltokvetý, dnes už však môžeme vyberať z pestrej škály farieb vďaka šľachteniu. Dočasne sa môžu pestovať i v interiéri. Vyhovuje im slnečné alebo polotienisté stanovisko, pravidelne ich musíme zavlažovať a odstraňovať im odkvitnuté kvety. Niekedy je lepšie počet kvetov na stonke zredukovať, lebo sa pod ich váhou môžu zlomiť. Rastlinám škodí suchý vzduch a prekúrená miestnosť. Ak máme teda rozkvitnuté rastliny v interiéri, sústredíme ich na najchladnejšom a súčasne dobre vetranom mieste v byte.

Narcis (Narcissus)

Rovnako ako vyššie spomenuté cibuľoviny aj narcisy sú často rýchlené, jasne žlté kvety rozžiaria izbu. Sú však vyšľachtené i vo farbe svetložltej či takmer bielej. Vonku na záhone im vyhovuje vlhká, ale nie premokrená pôda. Tak isto i v interiéri musí byť miestnosť dobre vetraná. Pri pravidelnom zavlažovaní im nebude prekážať ani miestnosť so suchším vzduchom.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa