×

Záhradkári si dovolenku vziať nemôžu, prinášame júlové tipy pre starostlivosť o záhradu

Postupne po celé leto je možné vysievať rozmanité druhy zeleniny, najlepšie v týždenných či štrnásťdenných intervaloch, aby sme mali poruke stále čerstvú úrodu. Patria sem napríkad kríčkové a popínavé fazule určené k zberu zelených strukov, hrášok dreňový a cukrový, reďkovky, šaláty, kôpor, koriander a ďalšie jednoročné bylinky.

Odrody vyberáme starostlivo a to také, u ktorých je silno potlačená tendencia vybiehať do kvetu (tzv. letné odrody). Môžeme vysiať i mrkvu a čiernu reďkev, červenú repu, kaleráb, zeleninový fenikel, brokolicu, čakanku, mangold i špenát a úrody sa určite dočkáme.

Vysejte rovno kapustu pre jesenný a zimný zber, čakanku pre zber koreňov a neskoršie rýchlenie alebo červené či zelené šalátové čakanky pre jesenné hodovanie. Vysieva sa čierny koreň a zimná cibuľa pre úrodu v ďalšom roku.

V júni je tiež čas pre výsev zimnej zeleniny: ružičkového kelu, kelu kučeravého a póru. Po výseve si dajte pozor, aby v horúcich letných dňoch klíčiace semená a mladé rastliny nezaschli, je potrebné ich zalievať svedomitejšie než na jar. Vhodné je aj ľahké zatienenie. Záhony nenechávajte prázdne – vysiať môžete napríklad i zelené hnojenie.

Letný rez

Letný rez robíme u niektorých ovocných stromov, takzvané vlky je najlepšie odstraňovať už teraz dokiaľ sú mäkké a poddajné.

Po zbere čerešní a višní, je vhodná doba k prerezaniu ich korún. Môžu sa prerezať i bujne rastúce jablone a hrušky, ak už ukončili rast krátkych letorastov.

Jahodníky

Jahodníky po odplodení potrebujú starostlivosť – prebytočné výhony odstrihneme (okrem remontantných odrôd, ktoré na nich budú ešte plodiť), jahodník zalejte a trochu prihnojte.

Ak sú listy napadnuté škvrnitosťou, je lepšie ich odstrániť a ponechať len srdiečka sadeníc.

Paradajky

U vyšších paradajok (tyčkových) je potrebné dôsledne vylamovať zálistky, ktoré rastliny príliš vysilujú. U kričkovitých odrodách na postranných výhonkoch naopak narastá úroda, preto sa nezaštipujú.

Paradajky stále zavlažujeme, ale pozor, zalievajte len ku koreňom! Každá vlhkosť na listoch zvyšuje riziko napadnutia plesňou zemiakovou, ktorá celú úrodu dokáže zničiť. Paradajkám prospieva nastielaniu pôdy nad korene.

Kvetiny

Okrasné rastliny v horúcich dňoch uvítajú zavlažovanie. Nezabudneme ich občas prihnojovať, v množstve a zložení hnojiva podľa konkrétných potrieb – kvitnúcim rastlinám často chýba fosfor a draslík (pokiaľ niesu kyslomilné, vhodné môže byť i prídavok dreveného popola).

Kvetiny na záhrade porastú aj bez prihnojovania, to ale robí divy. Prihnojovanie potom potrebujú ešte viac rastliny v kvetináčoch, lebo majú obmedzený prísun živín. Vyššie kvitnúce trvalky včas priviažte k oporám.

Kvetinám môže škodiť chrobák nosatec či ľaliovník obyčajný. Skazu im spôsobia i vošky a ďalší hmyz – samotné toľko rastlinu neoslabia, ale prenášajú vírusové ochorenia. Proti škodcom používame radšej biologicke prostriedky a prirodzených nepriateľov.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa