×
Vyhľadávanie v blogoch

Aké cukety pestovať a čo robiť, keď „nerastú“?

Cukety sú zdravé, obsahujú veľa vlákniny i vitamínov a sú nenáročné na pestovanie. Ak cuketám doprajete všetko, čo potrebujú k úspešnému rastu: stredne ťažkú, na humus bohatú pôdu, slnečnú polohu chránenú pred silným vetrom, prípadne i vhodných susedov (cesnak, cibuľu, pór, kukuricu, červenú repu a kríčkovú fazuľu, či iné druhy zeleniny, ku ktorým je tiež veľmi tolerantná - snáď len v blízkosti hrachu sa necíti najlepšie) a občasné hnojenie, mali by ste zožať bohatú úrodu. 

Rastúce plody je ideálne podkladať 

Podkladajte ju slamou, pilinami, doskou, dlaždicou a podobne, aby na vlhkej zemi nezačali plesnivieť. Ak sa plody deformujú a listy majú žlté mapy, ide o prejav nebezpečnej virózy – vírusovej mozaiky uhoriek a vírusovej žltej mozaiky uhoriek.

Prenášačom infekcie je savý hmyz, hlavne vošky. Bohužiaľ, na virózy neplatí žiadny postrek, pri objavení prvých príznakov choré cukety ihneď odstránime zo záhona a spálime.

Ak sa mladé plody nevyvíjajú a zahnívajú, sú príčinou veľké dozrievajúce plody, ktoré sa nevyzberali, vtedy nové, malé zakrpatejú a postupne hnijú.

Rastlina totiž sústredí svoju pozornosť na výživu semien v dozrievajúcich plodoch a ďalšiu násadu plodov už nezvláda vyživovať. Po zbere veľkých plodov, v priebehu zhruba dvoch týždňov, je zdravá cuketa opäť schopná obnoviť plodnosť.

Počas horúceho a suchého počasia (väčšinou v auguste) môže cukety napadnúť múčnatka, ktorá sa prejavuje sivým povlakom na listoch. Rastliny zle rastú, na listoch sa objavuje práškovitý, sivý povlak. Prevenciou je celkovo dobrá kondícia rastlín.

Napadnuté listy včas odstraňujeme. Skúsiť môžete prírodný postrek z prasličky roľnej, ktorá obsahuje pre huby toxický saponín.

Aké druhy pestovať

Do svojej záhrady si môžete vybrať niekoľko farebných druhov cukety:

1. Zelené cukety

S klasickými tmavozelenými plodmi, ktoré majú veľmi lahodnú chuť a možno ich konzumovať v surovom i tepelne upravenom stave sú napr. odrody Diamant F1, Baccara F1 alebo Partenon F1.

2. Žlté cukety

Oproti klasickým tmavozeleným sú jemnejšie, majú krehkejšie plody. Ide napr. o odrodu Goldline F1. Ďalšia je odroda Sunstripe F1 (kríčkovitá rastlina má žiarivo žlté plody so zlatým žíhaním, ktoré si udržujú štíhly tvar i pri prerastaní), Goldena, Atena F1, Zephyr F1 (jej plody sú žltozelené, dosahujú dĺžku 20 cm).

3. Biele cukety

Odroda cukety Kveta je kríčková lahôdková (špargľová) tekvica, ktorá vytvára plody zelenobielej až žltobielej farby, valcovitého tvaru, ide o skorú odrodu, na ktorej úrodu sa môžete tešiť už od začiatku júla.

4. Guľatá cuketa

Odroda Trend F1 je moderná partenokarpická cuketa, ktorá nepotrebuje k vývoju plodov oplodnenie, lahodné, prakticky bezsemenné plody sú guľaté, bledozelené s pevnejšou dužinou, ktorá pri prezrievaní pomalšie mäkne, najchutnejšie sú mladé plody s priemerom 8 až 10 cm, kríčky sú rozložitejšie ako klasické cukety. Z iných sú to napr. Tondo di Nizza alebo Eight Ball F1.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa