Plánujete záhon liečiviek? Prinášame Vám niekoľko rád, ako na neho.

Plánujete záhon liečiviek? Prinášame Vám niekoľko rád, ako na neho.

Pekne voňajú a zaujímavo kvitnú, aj malý záhon tak bude užitočným a zároveň dekoratívnym spestrením záhrady ako vidieckej, tak i mestskej. Bylinkový záhon je na údržbu nenáročný, mimo úrody, občasného pletia a každoročnej dosadby jednoročných rastlín nemusíte robiť prakticky nič.

Niektoré byliny majú všestranné uplatnenie, niektoré sú vhodnejšie do čajových zmesí, iné sú lepšie na výrobu bylinných mydiel alebo olejov. Trebárs pamajoránu alebo levandule pripravíte koreniacu zmes na mäso i do šalátov, liečivý čaj, vyrobíte olej, octy, tinktúry a ďalšie prípravky, ktoré uplatníte aj v kozmetike. Niektoré druhy sú trvalkami, iné jednoročné alebo dvojročné, ktoré po ich odumretí musíte dosiať či vysadiť. Ak začínate, pustite sa do výsadby s menším počtom druhov - zžijete sa a naučíte sa s bylinkami účelnejšie pracovať, časom môžete záhon rozšíriť.

Pre založenie nemusíte vlastniť rozľahlý pozemok, mnohokrát postačí záhon s veľkosťou dva až tri metre štvorcové. Väčšine byliniek vyhovuje otvorené slnečné stanovisko s dobre priepustnou pôdou. Najvhodnejšie sú mierne svahy s južnou orientáciou či výhrevné polohy s kamenistou pôdou. Záhon je napokon ideálne doplniť veľkými kusmi kameňov, dokážu cez deň akumulovať teplo, ktoré večer postupne uvoľňujú do okolia a tým vhodne upravujú rastové podmienky často teplomilným bylinám.

Ak máte vybrané stanovisko, zamyslite sa nad jeho tvarom. Ak vytvoríte podlhovastý záhon zakrivený do oblúka, ktorého vnútorná strana bude orientovaná na juh, najefektívnejšie tak využijete priestor a slnečné žiarenie. Ak je na stanovisku ľahká zemina s obsahom piesku a bez vegetácie, postačí len povrchové nakyprenie záhonu. Ak je však pôda ťažká a má vysoký obsah ílu, doplňte ju množstvom kremičitého piesku. Byliny netreba pravidelne zalievať. Než však rastliny zakorenia, občas ich zalejte. Povrch záhonu možno zamulčovať kamennou drťou alebo štrkom. Mulč zamedzí zaburineniu. Jeho hlavnou úlohou na bylinnom záhone je ale akumulácia tepla a udržiavanie mikroklímy. Z rastlín môžete vysadiť napr. Ibištek lekársky, divozel veľkokvetý, zavinutku podvojnú, Agastache anízovú, šalviu lekársku, materinu dúšku, rozmarín lekársky, mätu piepornú, nechtík lekárskymedovku lekársku, levanduľu úzkolistú, rumanček pravý, púpalku dvojročnú, yzop lekársky, pamajorán všeobecný a ďalšie.

Úrodu bylín (listov, kvetov, aj častí) je možné spracovať na mnoho spôsobov:

  • ako koreniace zmesi pre použitie v kuchyni,
  • ako bylinné čajové zmesi na rôzne neduhy,
  • na bylinné tinktúry,
  • na prírodné bylinné masti a do bylinkových solí,
  • do bylinných olejov a octov,
  • na bylinkové sirupy,
  • ako prímes bylinných kúpeľových zmesí a mydiel,
  • na aromaterapiu.
Publikované dňa 2018-02-28 Pestovanie rastlín
Štítek: Bylinky

Related articles

Šalvia, poznáte ju ako liečivku, ale sú...

Šalvia vydrží na jednom stanovisku až desať rokov!

Borák je neprávom opomínanou liečivou bylinkou

Mladé lístky pridávame do šalátov, letných koktailov či do polievok a dressingov

Bylinná lekáreň - všetkého veľa škodí, aj bylinky vám môžu priťažiť

Rovnako ako lieky, je potrebné aj bylinky užívať s mierou, môžu vám totiž tiež pekne "zakúriť".

V zime za oknom, v lete v záhone, rozmarín možno...

V domácnostiach našich babičiek takmer nechýbal, bol totiž uznávaným symbolom šťastia, lásky a vernosti.

Menu