Doplňte záhradu o okrasné trávy, na pestovanie sú jednoduché

Doplňte záhradu o okrasné trávy, na pestovanie sú jednoduché

Na trhu je naozaj pestrá ponuka tráv, od nízkych, až po tie vysoké. Ak si vyberiete správny druh, ich pestovanie bude jednoduché. Tie najmenej náročné nemusíte ani zalievať, ani hnojiť a navyše väčšinou bývajú aj odolné voči chorobám a škodcom.

Pri výbere je nutné rozmyslieť si niekoľko vecí: úspešné pestovanie závisí predovšetkým od podmienok v záhrade. A to klímy (teplomilnejšie trávy ako Arundo, Cortaderia, Hakonechloa v horských oblastiach zaiste vymrznú), vlhkosti a kvality pôdy, oslnenia. Tiež záleží na tom, či bude tráva tvoriť solitérne dominantné trsy, doplnok do záhona trvaliek alebo svojimi trsmi osvieži skalku.

Medzi desiatkami druhov okrasných tráv nájdete aj také, ktoré si poradia aj s extrémnymi podmienkami, nech je to napríklad suchá pôda na plnom slnku alebo naopak tienisté a vlhké miesto v podraste stromov či na okraji jazierka. Vďaka širokej ponuke (po vhodnom výbere) možno tieto rastliny vysádzať ako na extenzívne šikmú strešnú záhradu so slabou vrstvou substrátu, tak na mokré záhradné pramenisko, kde budú mať po celý rok korene vo vode.

Trávy na slnko do suchej pôdy: Festucaamethystima - kostrava Amethyst, Festuca coxii – kostrava coxii, Festucacinerea - kostrava sivá, Festucagautieri - kostrava medvedia, Festucaglauca - kostrava strieborná, Festucaovina - kostrava ovčia, Melicaaltissima - strdivka najväčšia, Pennisetumalopecuroides - dochanpsárkovitý, Sesleriaalbicans - Seslaria nitida, Stipatenuissima.

Trávy na slnko do vlhkej sviežej pôdy: Carexbuchananii - ostrice Buchananová, Carexelata – ostrica chocholatá, Imperatacylindrica - lalang valcovitý, Miscanthussinensis - ozdobnica čínska, Moliniaarundinacea - bezkolenec trsteníkovitá, Panicumvirgatum - proso prutnaté

Trávy do polotieňa až tieňa do pôdy suchšej až normálnej: Carexflava - ostrice Rusa, Carexpendula - ostrice previsnutá, Deschampsiacaespitosa - metlica trsnatá, Luzula nivea - chlpaňa snežnatá, Moliniacaerulea - bezkolenec modrý, Poachaixii - lipnica širolistá

Trávy do polotieňa do vlhkejšej pôdy: Hakonechloamacra - rákosík japonský

Medzi trávy zaraďujeme aj bambusy. Našu zimu prežívajú mrazuvzdorné bambusy pochádzajúce zo severnej Číny - od nízkych, sotva polmetrových trsov až po štvormetrové so steblami o priemere niekoľko centimetrov (v ponuke je cez 50 druhov). Najčastejšie pestovanými sú bambusy z rodu Phyllostachys, Fargesia, Pseudosasa, Sasa, Pleioblastus a ich rôzni kríženci. Počítajte však s tým, že sa bambusy značne rozrastajú do šírky a do malých záhradiek sa príliš nehodia, ak neobmedzíte ich rozrastanie, sú schopné ich v krátkej dobe úplne vyplniť. Bambusy potrebujú k životu i vlhkejšiu pôdu, bohatú na živiny.

Jednoročné druhy niektorých tráv majú tak pekné kvetenstvo, že sa vysievajú ako doplnok medzi letničky, cibuľoviny a hľuznaté rastliny (napríklad do výsadby georgín) alebo sa pestujú na sušenie ako aranžérsky doplnok. K tým najznámejším patria napr. zajačí chvostík vajcovitý (Lagurusovatus) alebo nádherná kraslica najväčšia (Briza maxima). Do okrasného záhonu môžete vysadiť aj druhy teplomilných obilnín, napríklad proso siate (Panicummiliaceum) alebo cirok (Sorghum), ktorý má aj tmavohnedé odrody. Druhy jednoročné aj vytrvalé obsahujú zaujímavé trávy patriace do rodu dochan alebo tiež perovec (Penisetum).

Publikované dňa 2018-01-10 Pestovanie rastlín
Štítek: Záhrada

Related articles

Ako prezimovať kany, aby v ďalšom roku opäť vykvitli

Priestory, v ktorých kany prezimujú, nesmú byť príliš studené

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

V marci vás na záhrade čaká množstvo...

Prišla vhodná doba pre vysádzanie všetkých ovocných stromčekov

Morušovník je obrom medzi ovocnými stromami, potrebuje však teplo

Na našom území sa moruše, pochádzajúce pôvodne z Ázie, pestujú už po stáročia.

Microgreens - lístky mladej zeleniny sú bohatým zdrojom živín

Konzumáciou microgreens znižujete riziko mnohých chorôb

Vianoce sú skoro za dverami. Máte už...

Hľadáte ideálny darček pre svojich najbližších, obchodných partnerov, či kolegov v práci?

Záhradníci majú v novembri stále veľa práce

Prvé prízemné mrazíky pripomínajú, že sa blíži zima

Menu