×
Vyhľadávanie v blogoch

Bylinkami proti komárom

Komáre nám dokážu veľmi znepríjemniť vonkajšie posedenie alebo športové aktivity. Najmä ak trávime leto v blízkosti vody. Lepšie než používať chemické prípravky a repelenty je obrátiť sa na pomoc k prírode. Komáre a ďalší hmyz spoľahlivo odoženú vône niektorých byliniek. Máte práve niektorú z nich na záhone?

Aby sa vám lietajúci hmyz vyhol oblúkom, skúste vratič obyčajný. Často je označovaný ako burina, ale táto nie príliš nápadná rastlina s výrazným žltým kvetenstvom bola predtým používaná ako liečivka.

Vedeckými štúdiami sa však preukázalo, že liečivých látok obsahuje len málo. Zato obsahuje látku pyretrum, ktorú možno použiť ako prírodný odpudzovač proti hmyzu.

Nielen komáre, ale aj mole a vošky ho dobre rozpoznajú a rastline sa zďaleka vyhnú. Vratič obyčajný môžete naaranžovať do kytíc a umiestniť ich na okno aj do miestnosti.

Plectranthus amboinicus, vďaka veľmi výraznej aróme sa prezýva mexický eukalyptus či kubánske oregano, je u nás známy ako rýmovník. Táto bylinka zaženie nádchu, ale spoľahlivo odpudí aj hmyz.

Rastie do výšky okolo 20 cm a výhony môžu byť dlhé až 1 m. Okrúhle, plastické, dužinaté listy sú pokryté striebornými chĺpkami. Listy majú sladkú vôňu s podobnou arómou ako oregano, ucítite však aj niečo z medovky, mäty i eukalyptu.

Odpudzuje komáre, muchy aj ďalší hmyz. Postavte ho do blízkosti postele alebo na okno a hmyz nemá šancu. Listy využijete aj na liečbu nádchy a horních ciest dýchacích.

Hmyz zaženie aj levanduľa. Natrhať ju môžete do vázy, sušenú zavesiť do okien alebo jednoducho rastlinky vysádzať na terasu alebo do záhona okolo miesta, kde počas letných večerov najčastejšie sedávate.

Levanduľa vás poteší aj inak, jej kvety majú aj v kuchyni mnohostranné využitie. Môžete JU pridať do džemov, urobiť ocot aj sirup, či pridať ju do sušienok. Neprekonateľný je levanduľový cukor, chuťové bunky poteší v letných horúčavách aj levanduľová zmrzlina.

Ďalšou vhodnou letničkou sú aj afrikány. Sú skutočne pestovateľsky nenáročné, zvládajú extrémne sucho aj premáčanú pôdu. Jedinou vecou, ktorá aksamietnicu naozaj ohrozí, sú slimác. Tí ich dokážu zničiť tak, že z rastliny často zostane len koreň ukrytý pod zemou.

Možno ich pestovať na záhonoch aj v kvetináčoch. Odpudzujú hmyz ako sú vošky a komáre, ale vysaďte ich aj tam, kde bojujete s háďatkami, tým tiež afrikány nevoňajú.

Eukalyptus krásne vyzerá a zároveň blahodárne pôsobí na naše zdravie. Pestovať sa dá ako izbová rastlina alebo ho môžete umiestniť aj do záhrady, ale skôr ako prenosnú rastlinu. Rastlina produkuje éterický olej, aby ochránila svoje listy pred nenásytným hmyzom a svieža vôňa eukalyptu tak môže pomôcť uchrániť aj vašu záhradu, terasu alebo balkón pred náletmi komárov a iného obtiažneho hmyzu.

Ak umiestnite vetvičky do šatníkových skríň, pomôžu vám proti šatňovým moliam.

Pokiaľ by vám niektorá z vôní bylín naozaj vadila, môžete použiť aj iné prírodné produkty. Do okien sa hodia napríklad kvety sušeného orgovánu alebo listy čerstvého orecha, ktoré tiež spoľahlivo odpudia hmyz.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa