Na jar by bolo neskoro! Cibuľoviny do nádob vysaďte už teraz
Kvetináče, misky, prútené koše, staré kovové nádoby a vôbec akékoľvek nádoby, ktoré máte k dispozícii, môžete teraz vysadiť a na jar ich umiestniť do záhrady alebo na terasu. Výber druhov, odrôd a farieb cibuľovín je oveľa vyšší, než keď si zakúpite už vysadené misy v záhradníctve a navyše, určite ušetríte.
Narcisy, krókusy, tulipány, hyacinty, modrice a ďalšie cibuľoviny, to sú žiarivé farby a možnosť nepreberného množstva rôznych kombinácií. Vynímať sa budú na okennom parapete, terase i balkóne.
Na čo by sme nemali zabudnúť pri nákupe?
Cibuľky alebo hľuzy rastlín, nádoba, sádzacia lopatka, prípadne výsadbový košíček, vhodný substrát, hnojivo. Nezabudnite na dobrú drenáž a odtokové otvory v nádobe! Cibule vysádzame do dvojnásobnej hĺbky, než koľko činí ich výška.
Drobnejšie cibuľky vysádzame do hĺbky asi 10 cm, tie väčšie potom asi 15 cm hlboko. Prirodzenejší vzhľad dosiahnete, keď vysadíte niekoľko kusov cibuliek od jedného druhu do jedného „hniezda“, než keď budete vysádzať cibuľky po jednej.
Ak si vyberiete nádoby s hĺbkou a šírkou aspoň 30 cm, cibuľky môžete vysádzať vo viacerých vrstvách, čo je vo výsledku veľmi efektné. Nádoba bude husto vyplnená postupne sa rozvíjajúcimi kvetmi. Do takejto nádoby sa zmestí napríklad: 10 cibuľou narcisov, 12 cibuľou tulipánov a 16 cibuľou krókusov.
Na dno nádoby dáme vrstvu drenáže (štrku, hrubého piesku, keramzitu alebo hlinených črepov). Na drenáž nasypeme 8–10 cm kyprej záhradnej zeminy, premiešanej s trochou piesku, prípadne rašeliny. Na substrát položíme najväčšie cibule, tj tulipány, hyacinty a pod.
Cibuľky by sa nemali dotýkať. Pridáme približne 15 cm substrátu a na ňu položíme stredne veľké cibule, napríklad narcisy. Pokúsime sa ich umiestniť nad medzery medzi spodnými cibuľami.
Pridáme ďalších 5 cm substrátu a na ňu položíme najmenšie cibuľky krókusov, modríc či zakrpatených narcisov a zasypeme najviac 5 cm hrubú, poslednú vrstvu substrátu. Substrát udržujeme veľmi mierne vlhký.
Na zimu vysadené nádoby preneste na chránené stanovište s teplotou 5–10°C (nádoby nesmú premrznúť) a zakryte ich čečinou.