×
Vyhľadávanie v blogoch

Nebezpečný škodca cesnakov

Roztoč známy ako vlnovník cesnakový sa môže stať veľkým problémom pre tých, ktorí skladujú cesnak na dlhšiu dobu. Jeho schopnosť poškodzovať zásoby cesnaku je veľmi vysoká a je možné ju prirovnať k poškodeniu spôsobenému plesňou na paradajkách.

Problém s vlnovníkom cesnakovým spočíva v jeho malej veľkosti, vďaka ktorej je pre človeka takmer neviditeľný. To sťažuje odhalenie jeho prítomnosti, pokiaľ nie je celý cesnak napadnutý, čo sa môže stať napríklad v prípade, že bola sadba infikovaná už pred expedíciou.

Jediným spoľahlivým spôsobom ochrany proti tomuto škodcovi je morenie cesnaku v roztoku Sulky počas dvoch hodín, nasledované rýchlym sušením v tieni a uchovaním až do výsadby.

Pred morením je dôležité cesnak rozdeliť na strúčiky, čo znemožňuje jeho predaj v namorenom stave. Pre tých, ktorí dávajú prednosť biologickým metódam, je alternatívou namáčania cesnaku v roztoku z prasličky roľnej, ktorá ponúka prírodné riešenie bez použitia chémie.

Zaujímavo, vlnovník cesnakový sa počas svojho životného cyklu nemôže prenášať z jednej rastliny na druhú a zameriava sa iba na uskladnený cesnak, pričom preferuje určité odrody.

Aj napriek rozšírenosti tohto roztoča sa ošetrenie pôdy alebo už zberaného cesnaku nepovažuje za nutné, pretože to by nemalo významný efekt. Jedinou prevenciou je vykonať morenie cesnaku určeného na sadbu.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa