×
Vyhľadávanie v blogoch

Vitamínmi nabitý kel má v kuchyni široké využitie

Ak zvolíte vhodné odrody, môžete žať od mája do januára. V kuchyni má široké uplatnenie, je veľmi chutný a neobyčajne zdravý. Kel, podobne ako väčšina hlúbovín, patrí medzi dvojročné rastliny. V prvom roku pestovania rastlinám narastie listová časť, v druhom roku kvetná stonka, na ktorej sa neskôr vytvoria semená.

Kelu vyhovujú vlhkejšie, stredne ťažké, hlinité a humózne, vyhnojené pôdy. Ideálne je jeho pestovanie v prvej trati. Pestujeme ho z priameho výsevu alebo z predpestovanej sadby.

Počas vegetácie rastlinám zabezpečíme včasné okopávanie, závlahu, prihnojovanie a vhodnú ochranu proti chorobám a škodcom. Najskoršie odrody vysievame vo februári do skleníka, na záhony ich vysadíme v apríli do sponu 40x50 cm.

Na prvý zber sa môžete tešiť v máji alebo v júni. Vegetačná doba raného kelu sa pohybuje okolo 50-70 dní, u letných a poloraných odrôd je to 100-120 dní a u odrôd jesenných 102-160 dní, zimné odrody majú 240-250 dní.

Jesenné odrody vysádzame na záhon do začiatku júla, na zber je čas v auguste alebo v septembri.

Zimné odrody sa vysádzajú do konca septembra a žať ich možno až do januára.

Pozor na hubové ochorenia

Zo škodcov kel najčastejšie napádajú vošky, molice, skočky, mlynárik kapustový, mora kapustová. Z ostatných chorôb sú najnebezpečnejšie hubové ochorenia. Ak chcete úrodu ochrániť pred húsenicami, skúste kel vysádzať medzi kríky paradajok, aróma rastlín motýľa zaručene odradí.

Rovnako ako kapusta je kel veľmi bohatý na vitamíny a minerálne látky (vitamín C, vitamíny skupiny B, karotén, vitamín E a K, kyselinu listovú, draslík, vápnik, mangán, horčík, železo, fosfor, selén, síru, železo, jód, zinok, chróm a fluór).

Kel pozitívne ovplyvňuje tráviaci trakt, uľavuje boľavému žalúdku, zlepšuje funkciu pečene, vitamíny skupiny B sa starajú o zdravie nervovej sústavy, vďaka karoténu sú posilňované sliznice - ich regenerácia aj bariérové funkcie, znižuje cholesterol, podporuje imunitu, má protirakovinové účinky.

Vďaka vysokému obsahu biotínu pôsobí priaznivo na stav pleti, pomáha k silným zdravým nechtom, lesklým vlasom. Ružičkový kel sa odporúča pri odvodnení, teda ak trpíme opuchmi, reumatizmom, spoločne s tým má aj detoxikačné účinky.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa