×
Vyhľadávanie v blogoch

Vypestujte si doma zdravé klíčky semien, je to ľahké!

Naklíčené semienka sú veľkou zásobárňou cenných vitamínov aj minerálov. Už našim predkom pomáhali prežiť kruté obdobie zimy. Dnešná populácia ich pre ich neuveriteľnú prospešnosť začína opäť zaraďovať do svojho jedálnička. Konzumácia klíčkov dodá množstvo energie, najmä v období jesenného sychravého počasia. Ďalej pomáhajú bojovať s radom civilizačných chorôb a v neposlednom rade podporujú metabolizmus a očistu organizmu.

Bio zdravé výhonky si môžeme pestovať buď na miske s vatou, alebo profesionálnejšie v klíčiacej miske, čo ich klíčenie ešte viac uľahčí. Na pestovanie klíčkov sa hodia skoro všetky tradičné druhy obilia, ako pšenica, raž či špalda, ale aj strukoviny ako hrášok, šošovica, sója, mungo.

Na klíčenie môžete využiť aj semená strukovín, ktoré máte práve doma. Len je potrebné skontrolovať, aby boli nemorené. A ak budú v BIO kvalite, tým lepšie.

Klíčiaca miska je vyrobená z plastu a obvykle má štyri poschodia. Tie najvyššie tri sú určené priamo na pestovanie, najspodnejšie poschodie slúži ako nádoba pre vodu. Misky sú veľmi dobre umývateľné, dajú sa umývať aj v umývačke.

Klíčenie bio výhonkov odporúčame vykonávať nasledujúcim spôsobom:

Klíčky najskôr umyjeme, najlepšie v sitku. Potom ich rovnomerne rozprestrieme cez celé tri poschodia klíčiace misky a dole nalejeme vodu. Klíčky zalievame zhora tak, aby všetky poschodia boli stále mokré. Každé dva dni vyberieme klíčiace výhonky a celé ich umyjeme pod tečúcou vodou.

Kľúčiacu misku s klíčkami umiestnime na slnečné miesto. Jednotlivé poschodia misky môžu byť použité na pestovanie rôznych odrôd klíčkov zároveň.

Pokiaľ chcete klíčky najskôr vyskúšať a nechce sa vám investovať do profesionálnych klíčiacich misiek, je veľa iných spôsobov, ako získať blahodárne výhonky. Klíčiť je možné v špeciálne upravenej PET fľaši, v miske so sitkom alebo pohárikom, ktorý určite nájde doma každý.

Výhonky je najlepšie ihneď konzumovať, je však možné ich vo väčšine prípadov uchovávať až týždeň v chladničke.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa