×
Vyhľadávanie v blogoch

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať? II.

Obdivujete kvitnúce krehké krókusysnežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modré modriceCibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom majú ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Montbrécia

Rastliny dorastajú 60 - 80 cm vysoko a pripomínajú gladioly, majú totiž mečovité úzke, vzpriamené listy, ktoré sú umiestnené na stonke, ktorá je ukončená kvetným hroznom s postrannými vetvami. Kvetenstvo je zložené z 15 - 20 nálevkovitých, mierne ohnutých kvetov na krátkych stopkách. Rastlina zahajuje vegetáciu v apríli až máji a kvitne od júla do zmrznutia.

Základná farba kvetov je žltooranžová, v súčasnej dobe sa pestujú aj kultivary s veľkými kvetmi, ktoré majú farby od žltej až po červenú. Cibuľky malokvetých foriem sú zimovzdorné (nie mrazuvzdorné), veľkokveté kultivary je nutné každoročne zberať. Montbrécie vysádzame v apríli do hĺbky 6 - 8 cm na vzdialenosť 15 až 20 cm. Požiadavky na stanovište, pestovanie a ochranu sú podobné ako u gladiol. Cibuľky sa zberajú koncom októbra a po osušení sa skladujú pri teplote 2 °C. Cez zimu musíme chrániť hľuzy pred premrznutím a premokrením. Vonku prezimované hľuzy vykvitajú častejšie. Rozmnožujú sa dcérskymi hľuzami.

Frézia

Pestuje sa okolo 200 kultivarov určených pre rýchlenie rezaných kvetov. Z vajcovitej cibuľovitej hľuzy vyrastajú úzke mečovité listy a 2 - 3 stonky vysoké 60 - 80 cm, ktoré sú ukončené jednostranným kvetným klasom. Kvetné klasy veľmi príjemne voňajú, sú nálevkovité až zvončekovité, niekedy plnokveté a široké 4 až 6 cm. Farby kvetov sú najčastejšie biele, žlté, ružové, karmínové a purpurové v rôznych odtieňoch. Fréziu je možné použiť aj na vonkajšie pestovanie. Hľuzy však nie sú mrazuvzdorné. Vyžadujú ľahkú, priepustnú pôdu a chránené stanovište. Vysádzajú sa v máji do hĺbky 5 cm a na vzdialenosť 10 x 10 cm. Lepšie je predpestovať ich v kvetináčiparenisku a vysadiť aj s kvetináčom koncom mája. Ošetrujú sa podobne ako gladioly. Kvitnú koncom leta. Po odkvitnutí ich nezalievajte, aby hľuzy dobre dozreli.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa