×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Pozor na škodcov a choroby cibuľovín

Z chorôb napádajúcich cibuľoviny rozlišujeme vírusové, bakteriálne a hubové.

Vírusy často spôsobujú bunkovú smrť a postupne ničia celú rastlinu alebo jej časť, narušujú totiž metabolizmus buniek, celých pletív a rastliny. Príznaky napadnutia vírusmi sa líšia v závislosti na druhu rastliny, jej stanovišti, výžive a ďalších faktoroch. Sú nebezpečné predovšetkým tým, že sú nevyliečiteľné a ľahko sa prenášajú na ďalšie rastliny.

Najznámejšie vírusové choroby

  1. žltá pruhovitosť narcisu - tvorí žltkasté pruhy na listoch alebo kvetných stvoloch.
  2. vírusová pestrokvetosť tulipánov - prejavuje sa farebnými zmenami na kvetoch, niekedy šľachtitelia využívajú pri tvorbe nových odrôd.
  3. mozaika narcisu - najmä pri skupine rúrkovitých narcisov a prejavuje sa žltou mozaikou (mramorovaním) na listoch.

Bakteriálne choroby čiže bakteriózy, spôsobujú rozpad pletív a hnitie predovšetkým u cibulí. Baktérie sa do rastlín dostávajú z pôdy v miestach poranenia. Najmä pri zbere musíme dbať na to, aby sa cibuľa mechanicky nepoškodila. Ľahko je možné zameniť ich s chorobami hubovými. Spoznajú sa podľa nepríjemného zápachu napadnutého miesta.

Najčastejšie nákazy

  1. mäkkou hnilobou - zastaví rast rastliny, žltnutie listov, hnitie stoniek v mieste styku s pôdou.
  2. žltou hnilobou - z cibúľ sa choroba rozširuje na listy a stonky, na priereze cibule sú viditeľné žlté mäkké zahnívajúce škvrny.

Pôvodcami hubových chorôb sú rôzne patogénne huby (Fungi). Napadnutie sa na cibuliach, listoch a kvetných stonkách môže prejaviť rôzne sfarbenými povlakmi, škvrnami a zahnívajícími miestami. Rozvoju týchto chorôb pomáha prílišné premokrenie pestovateľského substrátu, vysoká vlhkosť vzduchu, oneskorený zber cibulí, ale tiež príliš skorá výsadba cibulí.

Niektoré cibuľoviny priam neznášajú zimnú vlhkosť a je potrebné ich na stanovišti chrániť plastovou fóliou alebo sklom pred snehom, práve tie najčastejšie podliehajú skaze pôsobením hubových organizmov.

Najčastejšie hubové patogény

  1. pleseň ľaliová - červenkasté alebo žltkasté škvrny sa objavujú na listoch, stonkách a kvetoch.
  2. fuzáriová hniloba cibule - napr. sa prejavuje hnednutím a mäknutím podpučia, mäknutím sukníc cibule a ich následným vysychaním a tvrdnutím, hnedými škvrnami na cibuliach, ktoré neskôr prekryje ružovkastý povlak.
  3. penicilínová hniloba - na cibuli (v jej spodnej časti) sa objavujú hnedé škvrny, na ktorých sa neskôr rozrastá modrozelený povlak,
  4. pleseň narcisová - prejavom napadnutia sú tmavohnedé škvrny na hornej časti cibule, škvrny môžu neskôr zahnívať,
  5. pleseň tulipánová - prejavuje sa počas pučania, listy a stonky sú pokrútené, napadnuté časti rastlín pokrýva sivý povlak.

Prevenciou môže byť morenie cibulí pred výsadbou a dodržiavanie požiadaviek rastlín na výsadbu, stanovište, zálievku, zber cibulí.

Súvisiace články

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa