×
Vyhľadávanie v blogoch

Top 5 chilli papričiek, ktoré musíte vyskúšať

Pokiaľ ste milovníkom pikantných chutí a hľadáte nové zážitky, ktoré rozprúdia vaše chuťové bunky, nemali by ste tento rok prehliadnuť top 5 chilli papričiek, ktoré sú absolútnou nutnosťou pre každého gurmána. Tu je podrobný sprievodca, ktorý vás prevedie svetom pálivosti od tých namiernejších až po tie najostrejšie. Semená všetkých uvedených chilli papričiek nájdete na našom eshope osiva-semena.sk aj s podrobným návodom, s ktorým bude ich pestovanie doslova hračka.

Začnime s Chilli Cherry Bomb, ktoré sú známe pre svoju unikátnu kombináciu miernej pálivosti a sladkastej chuti, ktorá pripomína čerešne. Tieto okrúhle, mäsité plody s lesklou červenou farbou sa skvele hodia ako farebný a chuťový doplnok do šalátov alebo ako pikantná ozdoba pri grilovaní. Ich mierna pálivosť a sladkosť je ideálna pre tých, ktorí sa ešte len zoznamujú s chilli papričkami a nechcú sa hneď vrhnúť do ohnivého pekla.

Ďalšou papričkou, ktorá sa môže pochváliť nielen svojou chuťovou, ale aj vizuálnou atraktívnosťou, je fialové Jalapeno. Tieto papričky sú variáciou na klasické zelené Jalapeno a prinášajú miernu až strednú pálivosť spolu s ľahko dymovým nádychom.

Ich sýtofialová farba je nádherná na pohľad a určite zaujme na každom tanieri. Fialové Jalapeno je skvelou voľbou na prípravu domácich omáčok alebo ako súčasť marinád, kde ich jemná pálivosť krásne podčiarkne hlavné ingrediencie.

Prechádzame k stredne štipľavej Chilli Aji Amarillo, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou peruánskej kuchyne a stáva sa stále populárnejšou aj u nás. Tieto papričky majú podlhovastý tvar a žiarivo oranžovú farbu, ktorá v kuchyni priťahuje pozornosť.

Aji Amarillo ponúka bohatú ovocnú chuť s nádychom tropického ovocia, a hoci ich pálivosť nie je prehnaná, dokáže príjemne zahriať. Sú skvelým doplnkom do omáčok, polievok a rôznych zmesí, kde ich špecifický profil môže plne vyniknúť.

Pre tých, ktorí sa neboja skutočnej výzvy, je tu oranžové Chilli Bhut Jolokia. Táto paprička, známa aj ako Ghost Pepper, je jednou z najpálivejších na svete. Jej pálivosť je taká intenzívna, že bola v minulosti dokonca používaná ako prírodný repelent proti zveri.

Bhut Jolokia v oranžovej variante prináša rovnako ostrý zážitok ako jej červený náprotivok, ale s ľahkým nádychom citrusov. Táto paprička je ideálna pre odvážnych experimentátorov, ktorí si chcú užiť extrémnu pálivosť v omáčkach alebo marinádach, avšak s rešpektom a opatrnosťou pri manipulácii a dávkovaní.

Na záver zoznamu by nemala chýbať červené Chilli Habanero v BIO kvalite. Táto paprička sa pýši nielen veľmi vysokou pálivosťou, ale aj tým, že je pestovaná v bio kvalite, čo znamená, že pri jej raste neboli použité žiadne syntetické pesticídy ani hnojivá.

Červené Habanero je známe pre svoju intenzívnu, tropickú chuť s nádychom broskýň a korenia. Je to paprička pre tých, ktorí hľadajú silný zážitok a zároveň dbajú na ekologický prístup a kvalitu surovín. Hodí sa do pikantných omáčok, salsy, ale aj do čokolády alebo zmrzliny pre tých, ktorí sa neboja neobvyklých kombinácií.

Ak ste pripravení preskúmať tieto ohnivé skvosty, tohtoročná sezóna ponúka ideálnu príležitosť. Pamätajte však, že pri manipulácii s chilli papričkami je vždy dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ako je nosenie rukavíc a dôkladné umývanie rúk, aby ste sa vyhli podráždeniu pokožky alebo očí. S touto paletou chuťou a pálivosťou si môžete užiť každé jedlo s novou intenzitou a rozšíriť svoje kulinárske obzory.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa